Prihlásenie


Registrácia

Zaregistrujte sa jednoducho a úplne zdarma a môžete sa zapojiť do diskusií, komentovať články na blogu. Po zaregistrovaní Vám bude mailom na Vami uvedenú registračnú adresu zaslaný ebook Sprievodca prípravou podkladov

Najnovšie video

Kladenie vinylových podláh

Akcie, novinky, informácie

Riešenia

Kladenie vinylových podláh

Vinylové dizajnové podlahy sa stali v posledných rokoch celosvetovým trendom, hlavne vďaka dostupnej cene, ľahkej údržbe, trvácnosti a bohatému výberu farieb a vzorov.

Medzi ich ďalšie výhody patria vodeodolnosť (sú vhodné aj do kuchýň a kúpeľní), protišmykový povrch, vhodnosť pre alergikov, dlhá životnosť, mäkký a tichý došľap, ekologická šetrnosť, minimálna trvalá deformácia, vysoká tepelná vodivosť, vhodnosť na podlahové kúrenie, jednoduchá oprava (výmena poškodeného dielca).

Konštrukcia vinylového dielca

1. PUR povrchová úprava | 2. nášľapná vrstva | 3. dekoračná vrstva | 4. sklené rúno | 5. podkladová vrstva | 6. spodná vrstva

Použitá ukážka konštrukcie vinylovej podlahoviny Thermofix (Fatra a.s.), autor Tomáš Míčka

Samotný vinylový diel sa skladá z viacerých vrstiev. Vrchnú časť tvorí PUR ochranná vrstva, nášľapná vrstva, dekoratívna vrstva a nakoniec podkladná a spodná vrstva. Pri luxusnejších vinylových podlahách je použité aj sklené rúno. Väčšina výrobcov vinylových podláh rozdeľuje svoje kolekcie podľa nášľapnej vrstvy. Najčastejšie to býva 0,3 mm, 0,5 mm a 0,8 mm. Hrúbka nášľapnej vrstvy rozhoduje o životnosti a tým aj o záruke vinylovej podlahy.

Na Slovensku je v súčasnosti asi najviac predávaným druhom vinylovej podlahy Thermofix od českého výrobcu Fatra a.s. Nová technológia bola použitá u typu Imperio od rovnakého výrobcu, kde je rozmerová stálosť zaručená napriek vynechaniu vrstvy skleného rúna.

Rýchle nivelizovanie s lepením vinylových dielcov

A. Príprava podkladu

Základom bezchybného vzhľadu vinylovej podlahy je správna príprava podkladu. Ten pripravíme pomocou vhodnej penetrácie – najbežnejšie sa používa UZIN PE 260 alebo UZIN PE 360 a samonivelizačnej hmoty – vhodné sú samonivelizačné stierky UZIN NC 146 alebo UZIN NC 110. Použitie týchto materiálov zaručí rovný podklad, stopercentne pripravený na lepenie.

B. Lepenie klasickým spôsobom

Lamely sa lepia tesne vedľa seba tak, aby medzi nimi nevznikali žiadne medzery. Dôležité je dodržiavať smer šípok, ktoré sú naznačené na spodnej strane dosky. Pre lepenie vinylových dielcov je obzvlášť dôležité použiť správne lepidlo. Poprední výrobcovia v spolupráci s firmou UZIN odporúčajú špeciálne, vláknami vystužené lepidlo UZIN KE 66. Obsah vlákien minimalizuje šmykové pnutia pri rozťažnosti samotnej krytiny. Vhodné je aj lepidlo UZIN KE 2000 S, bezpečne sa ním lepia hlavne vinylové dielce, vystužené sklenou mriežkou.
Po prilepení je dielce nutné prevalcovať. Podlaha je vhodná pre plnohodnotnú prevádzku po dôkladnom uschnutí lepidla (cca po 48 hodinách).

C. Suché lepenie

Novým trendom v kladení podláh a teda aj vinylových dielcov je použitie lepiacich fólií. Jedná sa o stabilizujúce, obojstranne lepiace špeciálne fólie zosilnené kovom, pre celoplošné lepenie, vhodné do všetkých objektov bez obmedzenia plochy. Umožňujú rýchle a bezpečné prilepenie podlahoviny, ktorá je ihneď pochôdzna a zaťažiteľná a neskôr je možné jej jednoduché odstránenie bezo zvyškov a bez porušenia podkladu. Fólie nevysychajú a nekrehnú, sú odolné pri používaní profesionálnych čistiacich strojov, vhodné pre podlahové vykurovanie a je možné ich použiť aj v miestach s vysokým namáhaním, napr. pod kolieskové stoličky, či v prevádzke s vysokozdvižnými vozíkmi. Sú vhodné len pre interiér, neobsahujú rozpúšťadlá (zodpovedajú TRGS 10), sú označené symbolom EMICODE EC1 PLUS (s veľmi nízkym obsahom emisií PLUS).

Podľa podkladu používame dva typy lepiacej fólie – Sigan Elements a SIGAN Elements Plus.

Sigan Elements a Sigan Elements Plus

Sigan Elements

Sigan Elements používame v prípade, ak kladieme vinylové podlahy na existujúce PVC podlahoviny (homogénne alebo heterogénne), CV podlahoviny, PVC dizajnové podlahoviny, ošetrené linoleum, kaučukové podlahoviny, PUR a epoxidové nátery (hladké, neporézne, staré najmenej tri mesiace) a podlahoviny z polyolefínu.

Sigan Elements Plus

SIGAN Elements Plus použijeme pri kladení na cementovú alebo kalciumsulfátovú stierkovaciu hmotu, parotesné zábrany z epoxidových živíc, drevotrieskové dosky P3/P5/P7, preglejky a MDF dosky, hliníkové a kovové podklady, PUR stierkovacie hmoty.

Po dodržaní vyššie uvedených zásad sa môže užívateľ tešiť z esteticky dokonalej podlahy bez chýb, so všetkými výhodami, ktoré ponúka.